سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در حال بررسی میزان بالای واکنش معکوس به نرم ‌کننده‌ها در محصولات WEN است. هیچ مساله‌ی تهدید‌کننده‌ای وجود ندارد اما قطعا بر زندگی ما تاثیرگذار است، چرا که بسیاری افراد ریزش مو، تاسی و تحریک پوست را تجربه می‌کنند. گزارش ها نشان می‌دهند مقصر تمام واکنش‌ها آشکار نشده، اما بعید است که با وجود قدرت مواد نگهدارنده در بیشتر محصولات بدون نسخه، به باکتری ارتباط داشته باشد.

مسئله این است: به عنوان متخصص پوست ما مرتبا به این گونه موارد برخورد می‌کنیم، در واقع هر روز. ارتباطی به WEN ندارد بلکه به دیگر محصولات آماده‌ نیز مربوط است. ریزش مو -یا به زبان علمی آلوپسیا- دلایل متعددی دارد. هر چیزی از استفاده‌ی پیش از حد ابزار گرمازا یا مواد شیمیایی قوی، دارو، استرس، کشیدن بیش از حد مو، پسوریازیس، کمبود ویتامین، نامنظمی هورمون ها یا تنها مسایل ژنتیک می‌توانند تاثیرگذار باشند.

به عبارت دیگر، اگر پوستِ سر در اثر استفاده از مواد شیمیایی ملتهب شود، قطعا ریزش مو از نشانه‌های آن خواهد بود. این وضعیت درماتیت آلرژیک تماسی (ACD) نام دارد و باعث ایجاد تحریک، اغلب خارش و قرمزی در محل تماس با محصولات شیمیایی مختلف خواهد شد. مواد نگهدارنده، رنگ موها، ماده‌ی فعال سطحی، عطرها و عصاره‌ی گیاهان از مواد رایج مشکل‌زا هستند.

دیگر چیزهایی که باید درباره‌ی ACD بدانید:

  • ممکن است از یک محصول در تمام عمر خود استفاده کرده باشید و ناگهان به آن واکنش نشان دهید.
  • تحریک پوست سریعا قابل مشاهده نیست؛ حدود 14-10 روز طول می‌کشد تا اولین نشانه‌ها بروز کند.
  • ممکن است متقارن یا دقیقا در نقطه‌ی تماس نباشد. به عنوان مثال، لاک ناخن و شامپوها می‌توانند باعث ACD پلک شود (به ترتیب به دلیل مالیدن یا چکیدن روی چشم).
  • ACD می‌تواند بعد این که استفاده از محصول را متوقف کنید هم ادامه پیدا کند.

هرچند گیج کننده به نظر می‌رسد، اما خیلی نگران نشوید. اگر دلیل ACD کاملا آشکار نیست، متخصص پوست با یک تست آلرژی به نام پچ تست به شما کمک می‌کند علت آن را پیدا کنید. هر چند ممکن است تداوم تحریک پوست به آلرژی به تمیزکننده‌ی محبوب تان، رژلب، سایه‌ی چشم یا لوسیون مربوط باشد اما سریعا وسایل تان را دور نیندازید. از متخصص پوست خود وقت بگیرید. آنها می‌توانند به شکل مناسب شما را به مرحله‌ی بعدی هدایت کند، چون محصولات پوستی گران هستند، چرا وقتی لازم نیست آنها را دوباره بخرید؟