شیر بادام و شیر گاو هر دو حاوی مواد مغذی هستند اما هر کدام از آنها جوانب مثبت و منفی دارند. انواع مختلفی از شیرهای گاو و بادام به طور تجاری در دسترس هستند، بنابراین اغلب سخت است که تعیین کنید کدام یک سالم ترین است.

بهترین انتخاب برای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد.

میزان کالری

شیر بادام به طور کلی حاوی کالری کمتری نسبت به شیر گاو است اما این به نوع شیری که شما می خرید، بستگی دارد. شیر بادام شیرین نشده در هر فنجان فقط 30 کالری دارد، در مقابل 90 کالری یک فنجان شیر خامه گرفته. شیر کم چرب 1 درصد، 110 کالری، شیر 2 درصد 130 کالری و شیر کامل 150 کالری در هر فنجان دارند. شیر بادام شیرین شده با طعم وانیل به طور کلی حدود 90 کالری در هر فنجان دارد.

در مورد پروتئین چطور؟

شیر گاو، پروتئین بسیار بالاتری نسبت به شیر بادام دارد. پروتئین، مفید است چون حس سیری را افزایش می دهد، به بدن شما کمک می کند کالری بسوزاند، به کنترل وزن سالم کمک می کند و به شما امکان می دهد توده عضلانی خالص را حفظ کنید؛ حتی در طول دوره های کاهش وزن. شیر گاو خامه گرفته، کم چرب و کامل هر یک در هر فنجان 8 گرم پروتئین فراهم می کنند اما یک فنجان شیر بادام حاوی فقط 1 گرم پروتئین است. حتی شیر بادام غنی شده با پروتئین، به طور کلی فقط 5 گرم پروتین فراهم می کند. برخی مارک های شیر گاو با پروتئین بالا، تا 13 گرم پروتئین در هر فنجان دارند.

مقایسه کربوهیدرات

شیر گاو به طور طبیعی، کربوهیدرات بالاتری نسبت به شیر بادام دارد مگر آنکه شیر بادام با قند افزوده، شیرین شده باشد. شیر گاو حاوی حدود 12 گرم کربوهیدرات -عمدتا از یک قند طبیعی به نام لاکتوز- در هر فنجان است. شیر بادام شیرین نشده، کمتر از 1 گرم کربوهیدرات دارد و فاقد قند است اما شیر بادام شیرین شده ممکن است در هر فنجان تا 16 گرم قند افزوده داشته باشد.

انواع چربی

شیر بادام غنی از چربی های تک و چند غیر اشباع است، در حالی که چربی در شیر گاو عمدتا چربی اشباع است. اما شیر خامه گرفته، بدون چربی است و شیر کم چرب حاوی چربی اشباع بسیار کمی است. با توجه به یک مطالعه که در سال 2013 در مجله مراقبت های بهداشتی اولیه اسکاندیناوی منتشر شد، در حالی که برخی مطالعات نشان می دهند که دریافت چربی اشباع بیش از حد در رژیم غذایی تان ممکن است ریسک ابتلای شما به بیماری قلبی را افزایش دهد اما سایر مطالعات، چیز دیگری می گویند. محققانی که این مطالعه را انجام دادند، گزارش می دهند که مصرف چربی لبنی بالا در واقع با ریسک پایین تر چاقی مرتبط است.

کدام شیر، سالم تر است؟

شیر گاو و شیر بادام، هر دو حاوی مواد مغذی ضروری هستند و به طور کلی برای شما سالمند. هر دو غنی از کلسیم، ویتامین A، ویتامین D و ویتامین های B هستند. شیر گاو، منبع خوبی از فسفر است اما شیر بادام، سرشار از ویتامین E می باشد. شیر گاو سرشار از پروتئین است که مزیت اصلی شیر گاو نسبت به شیر بادام می باشد. اما شیر بادام به طور طبیعی بدون لاکتوز است بنابراین احتمالا اگر دچار عدم تحمل لاکتوز باشید، مشکل ایجاد نخواهد کرد.

اگر به دنبال یک شیر گیاهی هستید که مانند شیر گاو سرشار از پروتئین با کیفیت بالا باشد، شیر سویا گزینه خوبی است. اگر از شیر گاو لذت می برید اما می خواهید از هورمون ها و آنتی بیوتیک ها دوری کنید، مارک های ارگانیک شیر گاو را امتحان کنید.

منبع: FITDAY